• سايت جامع تخصصي خبررساني - اعلام قيمت لحظه اي - تحليل و آموزش در بازارهاي نقدي و آتي طلا و سكه
 • زماني مي رسد كه قيمت به شما مي گويد در پيش بيني خود اشتباه كرده ايد. براي موفقيت تعصب را كنار بگذاريد.
 • با روند بازار دوست باشيد. سعي نكنيد خلاف جهت روند با بازار بجنگيد.
 • سعي كنيد با هوش بازار حركت كنيد. نه باهوش تر نه كم هوش تر
 • تحليل كردن با معامله كردن دو دنياي متفاوت هستند. يك تحليل گر خوب لزوما معامله گر خوبي نيست.
 • آن‌هایی که از جای خود می‌جنبند, گاهی می‌بازند و آن‌هایی که نمی‌جنبند, همیشه می‌بازند.
 • آدم ها فقط در يک چيز مشترکند : متفاوت بودن .
 • کسي که داراي عزمي راسخ است ،جهان را مطابق ميل خويش عوض مي کند .
 • اگر ما چيزي را مي خواهيم براي آن نيست که دليلي بر آن پيدا کرده ايم بلکه چون آن را مي خواهيم برايش دليل پيدا مي کنيم.
 • دانستن کافي نيست،بايد به دانسته ي خود عمل کنيد.
 • آز مايه نگراني و تشويش خاطر است .
 • براي پيشرفت سه چيز لازم است: اول پشتکار، دوم پشت کار، سوم پشت کار.
 • به خاطر بسپار! برای موفقیت راه من و راه تو وجود دارد، و نه فقط راه.
 • موفقيت روي ستون هاي شکست شکل مي گيرد .
 • ما مسئول كارهایى هستیم كه انجام مى‌دهیم، صرفنظر از اینكه چه احساسى داشته باشیم.
1 2
آخرین به روز رسانی قیمت ها :
1226
Last Price 1226
 
1268.00
Last day 1264.7
 
1279000
Last price 1280000
836000
Last day 649000
0
 
دلیل نوسانات عجیب نرخ ارز در ایران چیست؟
2/4/2012 10:43:18 AM
862در هفته های گذشته شاهد نوسانات سنگین و تلخ ارز در کشور بوده ایم. دلار که اصلی ترین ارز خارجی در کشور محسوب می شود و سال گذشته در بازار آزاد با قیمت هایی کمتر از 1100 تومان خرید و فروش می شد یکباره اوج گرفت به گونه ای که فاصله ی قیمتی 1400 تومان تا 2000 تومان را در مدتی کمتر از دو هفته طی کرد و حتی در برخی روزها با جهش های 100 تومانی روبرو می شد. پس از اتخاذ سیاست های جدید بانک مرکزی نیز، قیمت این ارز سقوط آزاد را تجربه کرد، چنانکه پنج شنبه ی گذشته بر اساس شنیده ها قیمت دلار در بازار به 1680 تومان نیز رسیده بوده است. به راستی مشکل کار کجاست؟

کشور ما تفاوتی اساسی با بسیاری از کشورهای جهان دارد، این که نرخ ارز برای ما در بازارهای جهانی تعیین نمی شود، و دولت در تمام این سال ها، نرخ ارز را تا حد زیادی ثابت و محدود نگاه داشته است. این اتفاق اما برای مثال در کشورهای اروپایی نمی افتد و در بازار فارکس ارزش برابری ارزهای مختلف نسبت به یکدیگر به دست می آید و سرمنشا معاملات ارزی بین کشورها می شود. به این مطلب، یعنی محدود نگه داشتن نرخ ارز توسط دولت، باید این را هم افزود که در کشور ما ارز و به طور خاص دلار از عرضه ی زیادی برخوردار نیست، و به بیان دیگر کمبود ارز از دیگر معضلات کشور ماست.

حال به سوال اساسی بحث می رسیم، این که چه عاملی پشت این نوسانات عجیب پنهان شده است؟ جواب ذهن مردم و معامله گران است، در کشوری همچون ایران که ارز در آن به وفور یافت نمی شود، کافی است مردم به این باور برسند، که قرار است پول رایج کشوری دیگر نایاب شود، یا این که شایعه ای در جامعه ایجاد شود که قرار است دلار گران شود، آن وقت حتی مردمی که هیچ گاه گذارشان به کشورهای خارجی باز نخواهد شد، مشتری دلار خواهند شد، دلاری که به خودی خود سودی ندارد و مثل برگه ی سهام قرار نیست به دارنده ی آن در آینده سود تقسیمی بپردازد. به همین ترتیب دلیل شکستن حباب ارزی هم دقیقا همین نکته است، با افزایش سود بانکی، ذهن معامله گران و مردم عادی به این سمت می رود که به بازاری بدون ریسک و بدون دغدغه پناه ببرند. حقیقت این است که بازار ارز بازار مولدی نیست. هجوم سرمایه ها به این بازار جز زیان برای کشور چیزی در بر نخواهد داشت، و قیمت کالاهای بسیاری که به شکل قاچاق وارد کشور می شود یکباره اوج خواهد گرفت. به علاوه اثر روانی افزایش قیمت دلار، قیمت بقیه ی کالاهای جامعه، حتی آنهایی که ربطی به دلار ندارند را نیز بالا خواهد بود.

مشکل اصلی به نظر می رسد در این مساله نهفته است که در کشور ما، آگاهی و قانون هیچ کدام آن طور که باید وجود ندارند. اقتصاد دستوری گاهی اوقات توان مقابله با ذهن مردم را ندارد. درست مثل وضعیت امروز کشور. تحریم های بین المللی ذهن مردم را به دولت بی اعتماد کرده است و این مردم به علت تورم سنگین، توان و انگیزه ای برای خدمت به منافع جامعه ندارند. شاید تصمیم جدید دولت مبنی بر این که فروش ارز دیگر به هر فردی صورت نگیرد و افرادی که واقعا به دلار نیاز دارند، بتوانند دلار بخرند، چاره ی کوتاه مدت موفقی باشد، بنابراین باید به انتظار بنشینیم و امیدوار باشیم که روزی سرمایه های سرگردان مردم راه بازارهای مولد را در پیش بگیرد.(0)

نام:  
نام خانوادگی :  
پست الکترونیکی:  
آدرس وب  
نظر شما :